info@miayasam.com
0516 163 5303
Hafta içi, 09:00-18:00 Pts - Cts
Mia yaşam merkeziSıkça sorulan sorular

Bunu bilemeyiz. Çünkü danışanlarımıza sorduğumda çok değişik cevaplar alabiliyoruz.

“İnternette gördüm”
“Ailem sizi duymuş”
“Arkadaşım da size geliyor”
“Oturduğum yere yakın olduğu için”
“Bu konuyu özellikle bir bayanla görüşmek istedim.”
“İlaç kullanmak istemiyorum.”
“Hayat görüşü olarak sizi kendime yakın buldum” gibi pek çok farklı cevaplar aldık. Bu soruların ortak bir cevabı var mı bilmiyorum. Anlaşılacağı gibi bizde sizin gibi bu sorunun cevabını merak ediyoruz.

Yaşadığınız psikolojik sıkıntılar artık sizin için çok zorlayıcı olduğunda terapi yardımı alabilirsiniz. Ancak bunun kesin bir ölçütü ve mutlaklığı yoktur.Yani “şu kadar gündür üzgünseniz terapi yardımı almalısınız” gibi bir cümle kuramayız size.Ancak şu kadarını söyleyebiliriz, psikoterapi bir “kendini anlama ve değiştirme” sürecidir aslında.Bu yüzden terapi için illa ki depresyon, panik bozukluk, kişilik bozukluğu gibi zor sorunlar yaşamak zorunda değilsiniz. Kendiniz ve hayatınız üzerine kafa yoruyorsanız her zaman psikoterapi size yardımcı olabilir.

Psikoterapi süresi, ele aldığımız konulara, sizin ve benim terapi sürecindeki tutumlarımıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
Bu yüzden süre verme şansımız yok. 3-5 seanslık bir terapi süreci de 10-15 seanslık terapi süreci de mümkündür.

Seanslarımız ortalama haftada bir gerçekleştirilir; ancak çok özel durumlarda 2 hafta da bir de görüşme sağlanabilir.

Psikolog, çalışması boyunca hizmet verdiği kişi ve kurumlardan edindiği bilgileri gizli tutmakla yükümlüdür.

(Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliği) Bu yüzden benimle paylaşacağınız her konu 3. Kişilerle paylaşılmayacağına emin olabilirsiniz.

Mesleğimiz gereği edindiğimiz etik bir bilgi ve yeminimiz mevcuttur.

Gizlilik ilkesi şu durumlarda göz ardı edilebilir:

Hizmet verilenin kendine, psikoloğa ve diğer insanlara yönelik bir zarar vermiş ve/veya verecek olma durumu söz konusu ise. Hizmet alanın, 18 yaş altı çocuk veya ergen olduğu, cezai ehliyeti olmayan yaşlı veya özürlü olduğu her türlü kötüye kullanım durumlarında.