info@miayasam.com
0516 163 5303
Hafta içi, 09:00-18:00 Pts - Cts
Mia yaşam merkeziGıda İntolerans Testi

Sağlıklı olduğu düşünülen bazı gıdalar sindirim sistemi tarafından sindirilemeyebilir. Bu durum da vücutta rahatsızlık, hazımsızlık, şişkinlik ve kilo artışı gibi sorunlara neden olabilir. Bazı besinlerin özellikle sindirim sisteminde hassasiyet oluşturması gıda intoleransı olarak tanımlanmaktadır.

Gıda intolerans testi kişilerinden düşük miktarlarda kan alınarak yapılmaktadır. Bu işlem genellikle parmak ucundan kan alınması ile yapılmaktadır. Alınan kan laboratuvarlarda test edilir ve çeşitli gıdalara karşı oluşan immunoglobulin antikorlarının tespiti yapılır. Antikor oluşumu gözlemlenen besine karşı kişinin hassasiyeti olduğu sonucuna varılır. Alınan kanın test sonuçları ortalama olarak 15 gün içerisinde gelmektedir.

Kişiye özgü hazırlanan tablolarda hangi gıdaya karşı daha az, orta veya fazla hassasiyetinin bulunduğu ya da hangi besini rahatlıkla tüketilebileceği aktarılır. Gıda intolerans testi sonucuna göre hassasiyetin görüldüğü gıda beslenme düzeninden çıkartılır ya da dönüşümlü olarak tüketilebilir. Karın ağrısı, şişkinlik, sindirim sorunları gibi şikayetler azaldıktan veya ortadan kalktıktan sonra bu besinler yeniden tüketilmeye başlanabilir.

Gıda intolerans belirtileri nelerdir?

Gıda intolerans testi yaptırmadan önce belirtlileri hakkında bilginiz olmalıdır. Gıda intolerans belirtileri gıda alerjisi ile kıyaslandığında daha az tehlikelidir.

Kilo verememe, Migren, Akne, Ödemler, Gaz, Kronik yorgunluk, Kabızlık, Cilt problemleri, Astım Sedef, Romatizmal hastalıklar, İshal, Mide krampları, Uyku bozuklukları, Egzama, Baş ağrısı, Ağızda yaralar, Şişkinlik