info@miayasam.com
0516 163 5303
Hafta içi, 09:00-18:00 Pts - Cts
Mia yaşam merkeziFonksiyonel Tıp Diyetisyenliği

Fonksiyonel Beslenme Hangi Durumlar İçin Hayatınıza Kolaylık Getirir?

Otoimmün hastalıklar: Sedef, Mulitpl Skleroz, Romatoid Artrit, Haşimoto Tiroiditi, Tip 1 Diyabet vb. hastalıklar

Bağırsak hastalıkları: İrritabl Bağırsak Sendromu (Spastik Kolon, Hassas Bağırsak), Ülseratif Kolit, Kron, Tanısı konamamış diğer bağırsak sorunları

Metabolik Hastalıklar: Kanser, İnsülin Direnci, Tip 2 Diyabet, Hipotiroit, Kuşing Sendromu, Kronik Yorgunluk Sendromu, Fibromiyalji, Kemik erimesi (Osteoporoz)

Psikiyatrik Durumlar: Depresyon

Nörolojik Hastalıklar: Alzheimer ve öncesi durumlar, Parkinson

Cilt Sorunları: Akne, Egzama, Diğer dermatit türleri

Neden Bunca Hastalık Var ve Neden Hepsi İçin Ortak Çözüm Yolları Mevcut?

Çevremiz ile genlerimiz uyumsuz ise bu, genlerimiz ile ilgili bir sorun mudur?

Bugün yaşadığımız sorunların % 5'inden azı genetik. Ancak ne zaman bir kronik hastalığımız olsa "durum genetiktir deniyor ve üzeri kapanıyor. Yukarıda yazılan durumların hepsi çevre-algı-genler arasındaki uyumsuzluktur. Yapmamız gereken şey algı ve çevre üzerine odaklanmaktır. Tüm kronik hastalıklarda önce bağırsakların düzenlenmesi sonra bağışıklık sisteminin sakinleştirilmesi gerekmektedir. Bunu bağırsak ve bağışıklık sistemine dost bir beslenme ile başarabiliriz. Çünkü tüm hücrelerimiz bizim yediklerimizle beslenir. Onlara doğru besinleri doğru bir sıra ile verdiğimizde, onlar zaten kendilerini ve tüm bedeni de iyileştirir.

Nasıl Bir Yaklaşım Uyguluyoruz?

  • Önce size gönderdiğimiz anketlerle genel durumunuz, belirtileriniz, tanılarınız ile ilgili bilgileri topluyoruz.
  • Vücudunuzda olması kuvvetle muhtemel beslenme yetersizliklerini saptıyoruz. (Dengeli besleniyor olsanız bile beslenmeniz yetersiz olabilir, çünkü organlarınızın çalışma yoğunluğu her şeyi değiştirebilir)
  • İlk birebir görüşmemizde durumunuzu sizden de dinliyor, atladığımız bir şey varsa onları da tamamlamış oluyoruz.
  • Sağlığınız için beslenmeye dayalı bir yol haritası belirliyoruz. Bu yol haritasına istinaden beslenme ve besin takviyesi planınızı sizinle paylaşıyoruzHer görüşmemizde genel sağlık durumunuzu, beslenme sürecinizi ve besin desteği alımınızı değerlendiriyoruz.
  • Her geçen gün adım adım daha sağlıklı ve iyi hissetme yolunda ilerlemenize yardımcı oluyoruz.

Hastalıklarda Beslenme: Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarında ise dolaylı nedendir. Özellikle kalp, diyabet (şeker), hipertansiyon, böbrek, sindirim sistemi, osteoporoz vb. hastalıklarında beslenme çok önemlidir.